Co to jest zapalenie brzegu powiek?

image

Dostrzegalna jest u Ciebie czerwona powieka, która boli i wydaje się spuchnięta? To dość częsty problem, który jest związany z zapaleniem brzegów powieki. Takie podrażnione powieki mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie, dlatego kluczowe znaczenie ma to, żebyś jak najszybciej podjął się prawidłowego leczenia. Sprawdź zatem, co to jest zapalenie brzegów powiek i jak powstaje boląca dolna bądź górna powieka.

Czym jest zapalenie brzegów powiek?

Zapalenie brzegów powiek to nie tylko spuchnięte powieki, a przede wszystkim bolesny stan zapalny. Zazwyczaj to schorzenie jest widoczne w obrębie nasady rzęs oraz w pobliżu spojówki. To właśnie tam widoczne są wyraźnie podrażnione powieki. Warto zaznaczyć, że jest to jedna z najczęstszych chorób, występujących w tym obszarze gałki ocznej. Poza tym to schorzenie bywa dość uciążliwe i trudne w leczeniu. Odpowiedzialna jest za to nie tylko boląca powieka, ale również spory dyskomfort oraz nieatrakcyjny wygląd.

Zwróć uwagę na to, że może wystąpić nawet przewlekłe zapalenie brzegów powiek. Taki rodzaj tej choroby zazwyczaj ma charakter obustronny i symetryczny. Warto podkreślić, że taki typ jest jeszcze trudniejszy w leczeniu, a przede wszystkim wymaga sporej cierpliwości i zaangażowania ze strony pacjenta.

zapalenie brzegów powiek

Spuchnięta dolna powieka – przyczyny

Zastanawiasz się, co sprawia, że powstają czerwone powieki? Przyczyny mogą być naprawdę różne. Jednak wśród najczęstszych wymieniany jest kontakt oka z dymem czy pyłem. Gdy regularnie do tego dochodzi to zaczyna rozwijać się zapalenie brzegów powiek. Poza tym to schorzenie może mieć związek z występowaniem poszczególnych chorób. Wśród nich warto wymienić astygmatyzm i nadwzroczność. Wówczas przede wszystkim jest to połączone ze stałym napięciem oka, czyli akomodacją, która znowu sprzyja powstawaniu stanu zapalnego.
Warto też zaznaczyć, że zapalenie brzegów powiek niekiedy jest związane z wydzielaniem zbyt dużej ilości gruczołów łojowych. Oprócz tego ogromne znaczenie ma higiena osobista powiek – jeśli ją zaniedbasz, to niestety może się to zakończyć stanem zapalnym. Poza tym nieodpowiednie nawyki żywieniowe prowadzą do tego schorzenia, a także spadek odporności organizmu oraz inne choroby np. cukrzyca. Zwróć także uwagę na to, że piekące powieki najczęściej występują u osób starszych. Dlatego to seniorzy znajdują się w grupie ryzyka.

Zapalenie brzegów powiek i gruczołów powiekowych – objawy

Istnieją stałe objawy, wskazujące na zapalenie brzegów powiek. Wiele z nich jest dość widocznych, czyli m.in. opuchnięta powieka oraz ropa w oczach. Oprócz tego możesz odczuwać ból podczas ruszania powiekami lub oczami. Zauważ także, że ropa zazwyczaj pojawia się na rzęsach. Oprócz tego na ich powierzchni są dostrzegalne małe strupki, a to znowu powoduje sklejanie się powiek. W konsekwencji te pęcherzyki na powiece są źródłem sporego dyskomfortu. Niekiedy te objawy są mylone ze stanem zapalnym spojówki, dlatego konieczne jest to, żebyś udał się do lekarza, bo tylko on prawidłowo zdiagnozuje Twoją przypadłość.
Niezwykle istotne jest także to, że konkretne objawy, jak np. ból dolnej powieki i obrzęk, mają związek z rodzajem schorzenia. Dlatego w zależności od tego typu możesz borykać się z przekrwionymi spojówkami, nieprawidłowym wzrostem rzęs czy nawet ich siwieniem, a także tworzeniem jęczmienia, czemu dodatkowo towarzyszą objawy zespołu suchego oka. Tego typu objawy są widoczne, gdy doszło do zakażenia gronkowcem. Jeśli przyczyną zapalenia brzegów spojówek jest nadmiar łojotoku, to widoczna jest tłusta warstwa na przedniej części powieki. Oprócz tego występują miękkie łuski  na rzęsach. Może też pojawić się problem ze światłowstrętem, przekrwieniem brzegów powiek oraz wyraźne nasilenie tych objawów rano – najczęściej tuż po przebudzeniu.

zapalenie brzegu powiek

Spuchnięta powieka – rodzaje choroby

Zakaźne zapalenie brzegów powiek

Zakaźne zapalenie brzegów powiek jest spowodowane infekcją wywołaną przez gronkowce, czyli drobnoustroje występujące na skórze. Warto zaznaczyć, że bakteryjne zapalenie oka pojawia się wtedy, gdy gronkowiec wnika do gruczołu tarczkowego. To znowu prowadzi do zagęszczenia produkowanej wydzieliny, natomiast to przyczynia się do zatkania poszczególnych przewodów. Wówczas zablokowane gruczoły nie mogą w sposób prawidłowy wytwarzać naturalnej wydzieliny.

Zwróć uwagę na to, że czasem występuje też wirusowe zapalenie oka, co może mieć związek np. z wirusem opryszczki.

Niezakaźne zapalenie brzegów powiek

W sytuacji, gdy gruczoły tarczkowe wytwarzają zbyt duże ilości wydzieliny, czyli łojotoku, to dochodzi do niezakaźnego zapalenia brzegów powiek. Wówczas nadmiar tej substancji przylega do rzęs, tym samym powodując zablokowanie ujścia gruczołów. Zauważ, że w tym przypadku jednym z najczęstszych czynników ryzyka są warunki, panujące w środowisku, które Cię otacza. Szczególnie odnosi się to do dużej ilości dymu, pyłu i przeciągów.

Kilka czynników

Istnieje też kolejny rodzaj zapalenia brzegów powieki. Ten typ charakteryzuje się rozwojem schorzenia pod wpływem kilku czynników jednocześnie. Właśnie z tego powodu lekarze często nazywają go zespołem potrójnego S, ponieważ obejmuje łojotok, zakażenie gronkowcem oraz zespół suchego oka.

Prawidłowa higiena brzegów powiek

Bardzo ważnym elementem podczas leczenia zapalenia brzegu powiek jest prawidłowa higiena – to właśnie ona pomoże Ci również zmniejszyć ryzyko wystąpienia tego schorzenia. Dlatego oprócz regularnego mycia powiek, pomocne są też regularne kompresy. W ten sposób zmiękczysz łuski, jeśli już pojawiły się na rzęsach i brzegach powiek. Takie ciepłe kompresy najlepiej wykonywać raz lub dwa razy dziennie. Wraz z poprawą stanu zdrowia możesz zacząć stopniowo zmniejszać ich częstotliwość – jednak nie rezygnuj z nich całkowicie, ponieważ często prowadzi to do nawrotu choroby.

Jeśli chcesz zadbać o prawidłową higienę brzegów powiek, to doraźnie stosuj też tzw. sztuczne łzy. Szczególnie warto o tym pamiętać, jeśli pracujesz przed komputerem. Dzięki temu Twoje oczy będą nawilżone, a tym samym zmniejszysz ryzyko wystąpienia stanu zapalnego.

zapalenie brzegu powiek

Zapalenie brzegu powiek – leczenie

Zapalenie powiek może powstawać z różnych przyczyn i to właśnie one wpływają na to, jakie zostanie rozpoczęte leczenie. Zwróć również uwagę na to, że oprócz standardowych preparatów ogromne znaczenie mają również czynności pielęgnacyjne, bo to one sprawią, że szybciej zlikwidujesz zapalenie brzegów powiek.

Krople zazwyczaj są zapisywane wtedy, gdy dochodzi do zaburzenia filmu łzowego, co znowu prowadzi do zespołu suchego oka. Oprócz tego, gdy występuje infekcja oka, to bardzo często zapisywana jest maść do oczu z antybiotykiem. Takie miejscowe działanie często zapewnia znacznie szybsze działanie. Choć gdy problem jest już mocno rozwinięty, a do tego zakażona jest zarówno górna, jak i dolna powiek, to do leczenia włączana bywa również antybiotykoterapia doustna.