Źle dobrane soczewki

image

Odczuwasz ból czy dyskomfort podczas noszenia soczewek? A może ostrość widzenia wcale nie ulegała poprawie po założeniu szkieł kontaktowych? Wszystko to może wskazywać na to, że zostały źle dobrane soczewki. Sprawdź, jak rozpoznać, czy soczewki, które nosisz, są odpowiednie, aby uniknąć przykrych konsekwencji.

Źle dobrane soczewki – objawy

Kiedy soczewki nie są dobrane do potrzeb Twoich oczu i do wady wzroku, to niestety możesz dość szybko zacząć odczuwać coraz bardziej nieprzyjemne konsekwencje. Nie ma na co czekać i liczyć na to, że samo przejdzie. Najlepiej jak najszybciej udać się do okulisty lub optometrysty, aby upewnić się, skąd się biorą problemy z soczewkami.

Wśród najczęściej występujących objawów źle dobranych soczewek wyróżniamy:

  • ból oka przy mruganiu,
  • zła ostrość widzenia,
  • ból oka przy poruszaniu,
  • ból głowy,
  • łzawienie oczu,
  • kłucie w oku podczas mrugania.

Objawy źle dobranych soczewek mogą przypominać zespół suchego oka. 

źle dobrane soczewki kontaktowe przyczyny

Bardzo często już samo założenie soczewek kontaktowych wystarczy, aby dowiedzieć się, czy zostały źle dobrane soczewki. Koniecznie zwróć uwagę na to, czy:

  • soczewki poruszają się wraz z gałką oczną – jeśli tak, to znaczy, że nie zostały odpowiednio dopasowane lub założone, soczewki nie powinny też spadać przy spoglądaniu w górę czy w dół, czyli powoli osuwać się po gałce ocznej,
  • soczewki są zbyt ciasne – noszenie zbyt ciasnych modeli może spowodować obrzęk na rogówce, niedotlenienie oczu oraz ból gałki ocznej przy poruszaniu,
  • soczewki są zbyt luźne – w tym przypadku także soczewki za bardzo się przesuwają w trakcie ruszania gałką oczną, może to powodować dyskomfort, a nawet ból oczu przy poruszaniu, a do tego ostrość widzenia nadal będzie pozostawiać wiele do życzenia,
  • nieelastyczne soczewki – są sztywne i niezbyt wygodne, co sprawia, że po wielu godzinach Twoje oczy będą zmęczone, a to wpłynie na Twój nastrój.

Źle dobrane soczewki kontaktowe miesięczne – skutki

Konsekwencje źle dobranych soczewek bywają naprawdę niebezpieczne. Dlatego tak ważne jest dokładne zbadanie wzroku i dopasowanie soczewek do Twojej wady wzroku. W sytuacji, gdy kupisz soczewki bez konsultacji z lekarzem czy też wybierzesz szkła kontaktowe na podstawie okularów, które nosisz, musisz liczyć się z niemiłymi konsekwencjami.

Ból, problemy z prawidłowym widzenie czy podrażnienie oka to dopiero początek. Częstym problemem jest zapalenie spojówek czy brodawkowe zapalenie spojówek, które są nie tylko nieprzyjemne, ale też przy okazji bardzo niebezpieczne. Innym zagrożeniem jest górne, łukowe lub rąbkowe uszkodzenie nabłonka.

Jeśli odpowiednio szybko nie zareagujesz, to może okazać się, że spotka Cię obrzęk powiek czy oczu. W dodatku Twoja wada wzroku nie zostanie skorygowana, co negatywnie wpłynie na Twoje bezpieczeństwo i codzienne funkcjonowanie. Źle dobrane soczewki to temat, którego nie można ignorować, gdyż negatywnie wpływają na Twoje oczy, a nawet wywołują trwałe zaburzenia wzroku.

źle dobrane soczewki kontaktowe - skutki

Jak uniknąć złego dobrania soczewek?

Skoro już wiesz, jak niebezpieczne i przy okazji nieprzyjemne może być złe dobranie soczewek, koniecznie dowiedz się, jak uniknąć takiego stanu. Przygotowaliśmy kilka zasad, o których warto pamiętać, aby mieć pewność, że noszone przez Ciebie soczewki są prawidłowo dopasowane:

Idź do okulisty lub optometrysty, aby specjalista wykonał badanie wzroku i dobrał odpowiednie dla Ciebie soczewki kontaktowe.

Specjalista powinien określić moc soczewki, promień krzywizny oraz średnicę soczewki. Do tego analizie zostanie poddana ostrość widzenia, refrakcja oka czy krzywizna rogówki.

Pierwsze soczewki najlepiej wcześniej przetestować. W tym celu kup pojedyncze modele jednorazowe, aby sprawdzić, czy noszenie ich jest dla Ciebie wygodne i nie wywołuje niepożądanych objawów. Najlepiej przetestuj różne opcje, by znaleźć bezpieczne soczewki dla siebie. Dowiedz się więcej z naszego artykułu - jak wybrać pierwsze soczewki?

Wybierz soczewki, które odpowiednio układają się na oku, zapewniają prawidłową ruchomość, szerokie pole widzenia i jak największą ostrość. Bardzo ważne jest to, aby gwarantowały też nawilżenie przez cały dzień i były naprawdę wygodne. Ideałem będą także modele, które są właściwie całkowicie niewyczuwalne na oczach.