Refundacja okularów przez pracodawcę

image

Twoja praca wymaga wpatrywania się w komputer? Zauważasz, że pogorszyła się Twoja ostrość widzenia? W takim przypadku konieczna będzie wizyta u okulisty i być może też korekcja w postaci okularów lub soczewek. Obawiasz się, że koszty będą zbyt wysokie? W takim razie koniecznie dowiedz się, na czym polega refundacja okularów. Zyskaj dofinansowanie do okularów, aby nie przepłacać i cieszyć się pełną ostrością widzenia.

Kto może uzyskać zwrot za okulary?

Jednym z pierwszych warunków związanych z tym, aby w ogóle możliwe było dofinansowanie na okulary, jest zatrudnienie w firmie na podstawie umowy o pracę. Jednak to nie wszystko.

Poznaj kilka kolejnych zasad, dzięki którym refundacja okularów przez pracodawcę jest możliwa:

  • korzystanie w trakcie pracy z monitora ekranowego przez minimum 4 godziny dziennie,
  • uzyskanie od specjalisty zaświadczenia, na którym została stwierdzona wada wzroku i konieczność noszenia okularów korekcyjnych w trakcie pracy,
  • okulary do pracy z komputerem można uzyskać po otrzymaniu zaświadczenia od lekarza medycyny pracy,
  • pracownik powinien dostarczyć imienną fakturę zakupu okularów.

dofinansowanie do okularów od pracodawcy

Praca przy komputerze – rozporządzenie

Jeśli pracodawca nie udzielił Ci informacji na temat tego, kiedy możliwa jest refundacja za okulary, to w takim razie możesz powołać się na rozporządzenie z art. 237(6) Kodeksu pracy, który mówi właśnie o tym, że pracodawca jest zobowiązany do tego, aby nieodpłatnie dostarczyć pracownikowi środki ochrony indywidualnej, aby zabezpieczyć zdrowie i życie pracownika.

Istotne może być także rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 roku. Tam z kolei zostało podkreślone, że pracodawca jest zobowiązany zapewniać okulary korygujące pracownikowi, jeżeli specjalista w trakcie badań profilaktycznych stwierdzi potrzebę ich stosowania w trakcie pracy.

Dowiedz się więcej o ochronie oczu przy pracy przed komputerem.

Jak uzyskać dofinansowanie do okularów od pracodawcy?

Trzeba przyznać, że w każdym zakładzie pracy może to wyglądać odrobinę inaczej. Dlatego przede wszystkim trzeba dotrzeć do pracowników z działu kadr, czy też konkretnych osób zatrudnionych, zajmujących się refundacją okularów.
Najczęściej taki proces wygląda w ten sposób, że pracowników odbywa testy okresowe, podczas których okulista wykonuje badanie wzroku. Wtedy stwierdza czy konieczne są okulary dla pracownika. Jeśli tak, specjalista wystawia zaświadczenie, które należy przekazać później pracodawcy.

Jeśli chodzi o dalsze procedury, to sprawa wygląda już różnie. W wielu przypadkach konieczne jest najpierw zakupienie okularów korekcyjnych, aby dopiero później możliwy był zwrot za okulary od pracodawcy. Przy czym trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że zwrot może być całościowy lub też częściowy. Niezbędne będzie jednak dostarczenie odpowiedniej dokumentacji, np. wniosku, zaświadczenia od okulisty oraz faktury, potwierdzającej zakup okularów.

dofinansowanie okularów do komputera

Dofinansowanie do okularów korekcyjnych przez zakład pracy – wzór

Podanie o dofinansowanie okularów wypełnisz w ciągu kilku chwil. Jednak zazwyczaj będziesz potrzebować do tego druk firmowy. Dlatego tutaj znów przestrzegamy Cię, aby spytać najpierw pracowników firmy, w której jesteś zatrudniony o dofinansowanie do okularów od pracodawcy.

Wniosek o refundację okularów powinien zawierać informacje, jak okulary wpłyną na poprawę efektywności pracy, a z kolei ich brak sprawia, że ryzyko błędów podczas pracy się zwiększa przez pogarszającą się ostrość widzenia.

Zwrot za okulary – kwota

Zastanawiasz się zapewne, ile zatem wynosi refundacja na okulary? Otóż nie zostało to określone w ustawie, co oznacza, że pracodawca ma wolny wybór w tej kwestii. W takim razie w każdej firmie może to wyglądać odrobinę inaczej. Bardzo często dofinansowanie do okularów w pracy ustalane jest w cenie ok. 300 zł lub też tyle, ile kosztują podstawowe okulary i oprawki.

W końcu pracodawca nie musi robić zwrot za okulary dla pracownika w pełnej kwocie, którą osoba zatrudniona wydała na okulary. Częściej preferowany jest zwrot częściowy do jakiejś kwoty, a resztę pracownik musi zapłacić samodzielnie.

Niejednokrotnie zdarza się też tak, że dofinansowanie okularów dotyczy jedynie wymiany szkieł. W innym przypadku zdarza się też tak, że w regulaminie napisano, jak często możliwy jest zwrot kosztów za okulary, np. raz na 2 czy 3 lata. Na wszystkie te pytania uzyskasz odpowiedzi dopiero u źródła, czyli w firmie, gdzie jesteś zatrudniony.

Dopłata do okularów przez pracodawcę – poza planowanym okresowym badanie

Co w sytuacji, gdy odczuwasz pogorszenie się wzroku, a do badania okresowego zostało jeszcze sporo czasu? Czy w takiej sytuacji również możesz uzyskać dofinansowanie okularów przez pracodawcę? Owszem, to możliwe. Będziesz musiał jedynie wnioskować do pracodawcy o skierowanie na badanie okresowe w zakresie okulistyki. Czasem konieczne jest uargumentowanie tego, np. poprzez stwierdzenie, że okulary do pracy pozytywnie wpłyną na wykonywane przez Ciebie obowiązki i nie będą nadwyrężały Twojego wzroku.

dopłata do okularów przez pracodawcę

Okulary na firmę – czy prowadząc firmę, możesz wliczyć w koszty okulary?

Wiele osób zadaje pytanie, czy prowadząc własną działalność gospodarczą, możesz uzyskać jakiś zwrot czy dofinansowanie na szkła okularów. Otóż nie ma takiej możliwości. Warto podkreślić, że okulary korekcyjne przedsiębiorca nie może zaliczyć jako koszt uzyskania przychodu.

Dopiero, gdy przedsiębiorca zatrudni pracownika, to będzie mógł dać mu dofinansowanie do okularów.

Okulary od pracodawcy – markowe czy najtańsze?

W tym przypadku także to zależy od firmy i branży. Niekiedy pracodawcy chcą, aby zakup okularów dla pracownika dotyczył jedynie markowych i reprezentatywnych modeli. Innym razem będziesz mógł liczyć na dofinansowanie do okularów przez pracodawcę jedynie najtańszych modeli. Oczywiście możesz zawsze zdecydować się na kompromis, czyli skorzystanie z dofinansowanie na okulary z pracy i dołożenie pozostałej kwoty z własnej kieszeni. W ten sposób otrzymać dokładnie takie okulary, jakie chcesz i oszczędzisz na tym. Sprawdź, jakie są najpopularniejsze marki okularów.

Teraz już wiesz, jak uzyskać dofinansowanie do okularów korekcyjnych przez zakład pracy. Dlatego koniecznie skontaktuj się z pracodawcą i dzięki temu oszczędź pieniądze, które planowałeś wydać na okulary korekcyjne.